Σάββατο 1 Μαρτίου 2014

Σούπερ νίκη του Ίκαρου από της Κηφισιάς με 83-81

Συγκλονιστικό ματς

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ικαρος στη Χαλκίδα, 83-81, επί της 5ης στη βαθμολογία ΑΕ Νέας Κηφισιάς και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, για την 20η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο. Για πρώτη φορά, μία εκ των δύο ομάδων κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων, με καλάθι του Αντεγκμπόγιε, 18-21, για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος, 20-23 δια χειρός Γκάρετ.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ίκαρος Χαλκίδας αποδείχτηκε ανώτερος, χάρη ....
στον επιθετικό οίστρο του Γκαγκαλούδη που με διαδοχικούς δικούς του πόντους προηγήθηκε 31-29 και 40-31.
Ο Ψαθάς μείωσε για την ΑΕΝΚ, 40-33 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Νέα Κηφισιά αντέδρασε, απάντησε με επιμέρους σκορ 12-28 και στο 30΄ προηγήθηκε με 52-61. Όμως, ο Ικαρος στην 4η περίοδο και συγκεκριμένα από το 35΄ μέχρι το 39΄ «έτρεξε» σερί 13-3 μετατρέποντας το 68-70 σε 81-73.
Η ΑΕΝΚ μείωσε σε 81-79, αλλά ο Μιχάλης Κακιούζης αστόχησε σε τρίποντο. Ο Γκαγκαλούδης με 2/2 βολές έκανε το 83-79 και πλέον όλα είχαν κριθεί.
Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-33, 52-61, 83-81.
ΊΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Θανάσης Γιαπλές): Στρναντ, Ρόμπερσον 9(1), Γούνταλ 10(1), Ασκα 16, Μανωλόπουλος, Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 28(2), Σπανός, Ρίτσαρντς 11(3).
ΑΕ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 4, Κρόκερ 26(4), Ψαθάς 2, Γκάρετ 2, Γουντς 10, Τσαλδάρης 10(3), Αντεγκμπόγιε 7(1), Κακιούζης 6, Μπάρλος 14(3).