Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017

Ο Παναθηναϊκός νίκησε άνετα με 90-73 στη Κύμη

Με τον Κρις Σίνγκλετον να σημειώνει ρεκόρ καριέρας με 35 πόντους και τον Παναθηναϊκό να «ανεβάζει στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο, οι «πράσινοι» δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το «6 στα 6» στην Α1 Ανδρών και να συνεχίσουν να απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής.
Το «τριφύλλι» επικράτησε με 90-73 της Κύμης στη Χαλκίδα, για την 6η αγωνιστική, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην 6η απώλεια σε ισάριθμες αναμετρήσεις.
Ο Σίνγκλετον ήταν απολαυστικός σε 23 λεπτά συμμετοχής, ενώ με την απόδοσή του έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο τις βάσεις της νίκης για τον Παναθηναϊκό (19π. σε αυτό το διάστημα), για ....
να τελειώσει τον αγώνα με στατιστικά για... όσκαρ (6/7δ., 6/8τρ., 5/6β., 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ).
Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Ίαν Βουγιούκα (13π., 6ασ.), ενώ ο Νικ Καλάθης μπορεί να περιόρισε τον επιθετικό οίστρο του, αλλά παρέμεινε... πιστός στη δημιουργία με 9 ασίστ. Εκτός 12άδας έμεινε για λόγους ξεκούρασης ο Ματ Λοτζέσκι, δίνοντας τη θέση του στον Λευτέρη Μποχωρίδη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε χρόνο συμμετοχής και ο Κωνσταντίνος Μήτογλου. Ο Κέι Σι Ρίβερς αισθάνθηκε αδιαθεσία και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ με το τέλος της αναμέτρησης διακομίστηκε σε νοσοκομείο.
Από την Κύμη, η οποία ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, ξεχώρισε ο Γκάρι ΜακΓκι με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 37-40, 54-71, 73-90

Με τον Σίνγκλετον... ορεξάτο από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο (σ.σ. 14π. με 3/4 τρίποντα) και τους Βουγιούκα, Όγκαστ να «χτυπούν» κοντά στο αντίπαλο καλάθι, ο Παναθηναϊκός πήρε από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ και στο 10΄ προηγήθηκε με +7 (23-30).

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι επικέντρωσαν το παιχνίδι τους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, ΜακΓκι και Μανωλόπουλος κέρδισαν τις «μάχες» και, με την άμυνα να δημιουργεί πρόβλημα στο επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού, η Κύμη έτρεξε επιμέρους σκορ 14-5 και στο 18΄ προηγήθηκε με 37-35. Ωστόσο, κάποιες προσωπικές ενέργειες του Καλάθη έστειλαν τους «πράσινους» στα αποδυτήρια στο +3 (40-37).

Στην τρίτη περίοδο, ο Σίνγκλετον έδωσε και πάλι... ρεσιτάλ στο σκοράρισμα και, σημειώνοντας σε αυτό το διάστημα τους 19 (!) από τους 31 πόντους του Παναθηναϊκού, έδωσε την απαραίτητη ώθηση στους «πράσινους», προκειμένου να ελέγξουν το παιχνίδι και να μπουν στο τέταρτο δεκάλεπτο στο +17 (71-54). Με τους «πράσινους» να έχουν μπει σε τροχιά... νίκης, ο Πασκουάλ «μοίρασε» το χρόνο συμμετοχής, «ρίχνοντας» στο παρκέ Μήτογλου, Μποχωρίδη και Όγκαστ μέχρι το τελικό 90-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διαμαντής-Σκούτας-Ζαχαρής

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 11 (3), Οκερεαφόρ 6 (1), Γερομίχαλος 2, Τσαγκαράκης 4 (1), Τζόουνς 11, Γλυνιαδάκης 3, Σακελλαρίου 4 (1), ΜακΓκι 16, Μητσιμπόνας, Μπάρλος 3, Σμιθ 13 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 35 (6), Ρίβερς, Μποχωρίδης, Παππάς 10 (2), Ντένμον 8 (1), Γκιστ 2, Βουγιούκας 13, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 8, Καλάθης 5, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 1.

Σε αναμετρήσεις της 6ης αγωνιστικής στην Α1 μπάσκετ των ανδρών, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ρέθυμνο-ΠΑΟΚ 73-79
ΑΕΚ-Πανιώνιος 83-73
Άρης-ΓΣΛ Φάρος 71-60
Κόροιβος-Λαύριο 67-91
Τρίκαλα-Προμηθέας Π. 68-87